Czy podpiwniczenie projektu typowego jest możliwe i z czym się wiąże ? - PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH - OPINIE, KOMENTARZE, KOSZTY BUDOWY.

POPULARNE PROJEKTY DOMÓW - OPINIE, PORADY, KOSZTY BUDOWY (TWOJE NAJLEPSZE BIURO SPRZEDAŻY PROJEKTÓW)

Opinie, komentarze i koszty budowy.

WIADOMOŚCI

Post Top Ad

  

WITAJ W NAJLEPSZYM BIURZE SPRZEDAŻY TYPOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW - ZAPYTAJ O SWÓJ PROJEKT DOMU.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości co do wybranego projektu domu, nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, chciałbyś otrzymać dokładną analizę w kontekście Twojej działki lub chciałbyś się dowiedzieć jakiegoś szczegółu odnośnie dokumentacji lub zaprojektowanych rozwiązań, wypełnij formularz zamieszczony TUTAJ. Odpiszemy, przeanalizujemy i rozwiążemy każdy problem dotyczący dowolnego, polskiego projektu typowego lub wskażemy te najbardziej sprawdzone, naprawdę energooszczędne i tanie w budowie.

  

Czy podpiwniczenie projektu typowego jest możliwe i z czym się wiąże ?


Często się zdarza, że podoba się nam bryła danego projektu typowego, ale ze względu na swoje potrzeby, albo co się zdarza najczęściej, ze względu na nachyloną działkę, chcemy dany projekt podpiwniczyć całkowicie lub częściowo. Powstaje więc pytanie, czy można podczas adaptacji projektu podpiwniczyć projekt typowy?
Oczywiście, podpiwniczenie całkowite lub częściowe projektu typowego jest jak najbardziej możliwe. W raz z projektem typowym, każdy inwestor na życzenie otrzyma bezpłatną, pisemną zgodę na zmiany w projekcie obejmującą tą zmianę.
Zmiany tej dokonuje się podczas adaptacji projektu, czyli m.in. przy dostosowaniu dokumentacji danego projektu do konkretnych warunków gruntowych i lokalnych wymogów zabudowy. Dokonuje tego lokalny projektant adaptujący, dla którego podstawą do wykonania tej zmiany jest wydana z projektem pisemna, bezpłatna zgoda na zmiany.
 
Każdy Inwestor jednak musi zdawać sobie sprawę z tego, z czym wiąże się "dodanie" piwnicy do projektu typowego. Po pierwsze, ze względów projektowych, dodanie częściowego lub całkowitego podpiwniczenia jest zmianą bardzo dużą, istotną, która wpływa całkowicie na zaprojektowany układ całości budynku.
Przy doprojektowaniu piwnicy trzeba będzie zmienić w wielu miejscach opis architektoniczny, trzeba będzie zmienić wszystkie rysunki architektoniczne, w tym szczególnie przekroje (ukazujące fundamenty), elewacje (zwłaszcza przy dużym nachyleniu działki), trzeba będzie dodać nowy rzut piwnicy i poprawić inne elementy na rysunkach architektonicznych, które zmienią się po wprowadzeniu podpiwniczenia.
Dodatkowo, trzeba będzie zrobić całkowicie nowy projekt konstrukcyjny budynku z opisem wykonania kondygnacji podpiwniczenia wraz z rysunkami konstrukcji fundamentów, ścian piwnicznych, stropu nad piwnicą, zbrojenia całości itp. Ponadto, jeżeli "doprojektowywane" podpiwniczenie będzie użytkowe, trzeba będzie zrealizować nowy projekt instalacji sanitarnych obejmujący projekt ogrzewania nowych pomieszczeń piwnicznych, rozprowadzenia instalacji wod.-kan., czy gazowych. Oprócz samych instalacji trzeba na nowo zrealizować nowe obliczenia zapotrzebowania na energię, projektowaną charakterystykę energetyczną, w związku z powiększeniem powierzchni użytkowanej.
Ostatnim elementem, który trzeba dodatkowo lub od nowa zaprojektować to instalacja elektryczna. Doprojektowana piwnica z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała mieć rozprowadzone punkty świetlne i elektryczne.
Generalnie, każdą część projektu (architektoniczną, konstrukcyjną, sanitarną i elektryczną) trzeba zrobić od nowa. W praktyce oznacza to, że zakupiony przez nas projekt typowy będzie wyrzucony do kosza. Każda część będzie bowiem tak bardzo zmodyfikowana, że ogólnie zakupiona dokumentacja (dostarczana w formie drukowanej)  będzie pokreślona, pozmieniana i nieczytelna dla przyszłego wykonawcy. 
Koszt tak wielkich zmian + zakup projektu typowego może być równy lub przewyższyć nawet koszt projektu indywidualnego, uwzględniającego od razu piwnicę.
 
W związku z powyższym, jeżeli już koniecznie chcemy dodać do naszej "typówki" piwnicę, bardzo dokładnie zastanówmy się i skonsultujmy to z architektem adaptującym projekty typowe do działki, czy tego typu zmiana będzie opłacalna w stosunku do kosztów projektu indywidualnego robionego pod naszą działkę, nasze marzenia, warunki geotechniczne i lokalne wymogi zabudowy. W większości tego typu przypadków okazuje się bowiem, że bardziej opłaca się realizacja projektu pod indywidualne zamówienie, niż tak kosztowna adaptacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.

Polub Nas na FB