Myśląc o budowie swojego wymarzonego domu i wybierając projekt musimy mieć na uwadze, że cena podana przy projekcie typowym to nie jest całkowity koszt uzyskania pozwolenia na budowę.
Wybrany i zakupiony projekt typowy, musi być poddany adaptacji do działki, do indywidualnych życzeń inwestora i do lokalnych wymogów zabudowy. Ponadto, cała dokumentacja projektowa musi być uzupełniona o dodatkowe uzgodnienia, decyzje, dokumenty formalno-prawne, czy dodatkowy projekt zagospodarowania terenu (PZT) z odpowiednimi opisami technicznymi. Zakupiona dokumentacja projektowa w praktyce stanowi tylko część całości przepisowego projektu budowlanego i projektu technicznego.
Oprócz kosztów zakupu samego typowego projektu domu, musimy się liczyć z licznymi, dodatkowymi kosztami, które poniesiemy w całej procedurze uzyskania pozwolenia na budowę lub przy zgłoszeniu budowy. Do tych DODATKOWYCH kosztów zaliczymy:
- Koszt mapy do celów projektowych - od lokalnego geodety.
- Koszt opinii geotechnicznej - od lokalnego geloga.
- Koszt Projektu Zagospodarowania Terenu (PZT) z opisami i bilansem terenu.
- Koszt adaptacji i autoryzacji (każdej z branży) dokumentacji projektu typowego do warunków lokalnych.
- Koszt ewentualnych zmian w projekcie, czyli konieczność wykonania dodatkowych / zamiennych opisów, rysunków, obliczeń itp.
- Koszt projektu zjazdu indywidualnego i połączenia z drogą publiczną oraz jego uzgodnienie.
- Koszt branży drogowej, w przypadku konieczności budowy drogi dojazdowej.
- Koszty uzyskania wypisu i wyrysu z MPZP lub uzyskania Decyzji WZiZT.
- Koszt uzyskania szeregu dokumentów formalno-prawnych: warunków przyłączenia mediów, oświadczenia o połączeniu z droga publiczną, decyzji lokalizacji zjazdu itp.
- Koszt uzyskania szeregu uzgodnień i decyzji w przypadkach o szczególnych wymogach: pozwolenia wodno-prawnego, decyzji środowiskowej, uzgodnienia SANEPID, P.POŻ., BHP, uzgodnień zbliżenia do sieci energetycznych itp.
- Koszt pełnomocnictwa, reprezentowania Inwestora przed urzędami i przeprowadzenia pełnych procedur aż do uzyskania pozwolenia na budowę.
Wszystkie powyżej wymienione koszty znacząco zwiększają nam całościowy koszt etapu projektowego budowy naszego domu. Zwłaszcza przy dużych kosztach związanych z punktem 5, czyli przy dużych zmianach w projekcie typowym, może się okazać, że realizacja projektu pod indywidualne zamówienie będzie sumarycznie tańsza, niż zakup projektu typowego jego adaptacja z drogimi zmianami projektowymi.
Ponadto, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wszystkie procedury związane z powyżej przedstawionymi kosztami wydłużają nam cały proces uzyskania pozwolenia na budowę, czy również zgłoszenia (przy którym i tak jesteśmy zmuszeni przeprowadzić je wszystkie).
Zanim więc zdecydujemy się na wybór danego projektu typowego, bardzo dokładnie przeanalizujmy wybór i koniecznie skonsultujmy to z lokalnym architektem dokonującym wymaganej adaptacji projektu i/lub z naszym biurem sprzedaży projektów typowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.