Home
ADAPTACJA PROJEKTU
ARTYKUŁ
MPZP
WYBÓR PROJEKTU
WYMOGI ZABUDOWY
WZIZT
Ile kosztuje projekt domu na indywidualne zamówienie i/lub adaptacja projektu typowego - czyli jak prawidłowo pytać architekta o wycenę ?
Ile kosztuje projekt domu na indywidualne zamówienie i/lub adaptacja projektu typowego - czyli jak prawidłowo pytać architekta o wycenę ?
Cena za projekt indywidualny lub adaptację projektu typowego jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Żaden architekt nie powie z góry założonej ceny, nie mając podstawowych informacji o naszych potrzebach i możliwościach zabudowy naszej konkretnej działki.
W związku z tym, należy się przygotować do takiej rozmowy, żeby dokładnie przedstawić to, czego chcemy i co możemy?
Wielu inwestorów nie ma i oczywiście nie musi mieć wykształcenia budowlanego lub projektowego, więc do jednocześnie nie muszą się znać na wszystkich procedurach i dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę.
Często jest tak, że nie znający się na możliwościach zabudowy Inwestor zobaczy jakąś ładną wizualizację projektu i będzie chciał dokładnie odwzorować ten budynek w rzeczywistości. Niestety może się zdarzyć tak, że lokalne wymogi zabudowy nie pozwolą na budowę takiego budynku jaki chcemy i będziemy zmuszeni zweryfikować swoje oczekiwania i nawet potrzeby.
Rozmowa o jakimkolwiek projekcie indywidualnym lub wybór projektu typowego muszą być właśnie poprzedzone wstępną analizą działki i możliwości jej zabudowy. Taką analizę powinien nam zrobić właśnie architekt adaptujący, albo specjalista ds. sprzedaży projektów typowych.
Inwestor ze swojej strony powinien jednak przygotować się do złożenia zapytania o wycenę, przeróbki, czy wybór projektu. Poniżej przedstawiamy w punktach informacje, które należy przygotować przed rozmową z architektem.
1. Zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego MPZP.
Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić, żeby w ogóle zacząć myśleć o jakimkolwiek projekcie, to jest zdobycie informacji, czy nasza działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego MPZP. Informację taką uzyskamy w Urzędzie Gminy lub znajdziemy w systemie informacji przestrzennej naszej gminy / miasta, które już w większości są zamieszczone w Internecie i stanowią bardzo przydatną bazę informacyjno - planistyczną.
Jeżeli nasza działka jest objęta MPZP, to należy złożyć w gminie / urzędzie miasta wniosek o Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla naszej działki. Otrzymany dokument bardzo jasno będzie określał, jaki budynek będziemy mogli postawić na naszej działce. Określone w nim będą bowiem parametry dopuszczalnej wielkości, wysokości i szerokości frontowej budynku, kształt dachu, miejsca możliwej zabudowy itp. To właśnie te zapisy tak naprawdę decyzją o tym, o jakim budynku możemy marzyć i ku czemu dążyć. Warto więc zapoznać się z zapisami MPZP na samym początku drogi do własnego domu. Bardzo szybko bowiem zweryfikują one nasze wyobrażenie o wymarzonym domu.
Z kolei jeżeli nasza działka nie jest objęta MPZP, to musimy w gminie / urzędzie miasta złożyć wniosek o wydanie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu WZIZT, które są odrębną Decyzją określającą bardzo precyzyjnie lokalne wymogi zabudowy.
2. Prawidłowo określić pożądaną powierzchnię budynku.
Następnie musimy określić sobie ogólny rozmiar budynku w kwestii potrzebnej nam powierzchni. Najczęściej używanym pojęciem jest powierzchnia użytkowa, jednak nie jest ona jednak do końca miarodajna, ponieważ zazwyczaj (zwłaszcza przy prezentacjach projektów typowych) nie uwzględnia ona szeregu pomieszczeń, takich jak garaż, pom. gospodarcze, pow. pod skosami, piwnic itp. Może się więc okazać, że budynek o skomplikowanej architekturze, z dużą piwnicą i/lub garażem może być dwa razy większy niż pokazana przy nim pow. użytkowa.
Najlepszym więc parametrem, który bardzo dokładnie pokazuje skalę rozmiaru budynku jest powierzchnia netto, czyli najlepiej określić powierzchnię "po podłodze" wszystkich pomieszczeń. To tym parametrem zresztą posługują się wykonawcy, którzy wyceniają swoje prace za budowę budynku. Posługując się powierzchnią "po podłodze", każdy architekt, każdy wykonawca i wszyscy inni będą mieli prawdziwe wyobrażenie o rozmiarze budynku.
Najlepiej swoje potrzeby co do powierzchni spisać na liście i/lub rozrysować układ pomieszczeń na papierze milimetrowym, co z pewnością ułatwi architektowi dopasowanie pożądanego układu do lokalnych wymogów zabudowy i możliwości działki. Ułatwi również wybór danego projektu typowego, ponieważ zawęzimy go do budynków z podobnym układem.
Oczywiście może się tak zdarzyć, że wielkość budynku będzie po prostu ograniczona bardzo jasnymi lokalnymi wymogami zabudowy i zapisami w MPZP. Będziemy musieli się do nich dostosować.
3. Prawidłowo określić docelową funkcję budynku.
Określenie docelowej funkcji budynku jest bardzo ważne, ponieważ determinuje ostateczny zakres dokumentacji, a dokładnie projektów branżowych (konstrukcji, instalacji sanitarnych i instalacji elektrycznych). Inny bowiem zakres będzie w przypadku budynku gospodarczego, inny w przypadku budynku mieszkalnego, inny w przypadku budynku usługowego, a jeszcze inny w przypadku garażu. Architekt musi mieć dokładną określną funkcję, jaką docelowo ma spełniać budynek. Jest to szczególnie ważne, jeżeli będziemy chcieli np. na początek wybudować budynek gospodarczy, który z czasem będziemy chcieli przerobić na budynek mieszkalny lub w przypadku, kiedy będziemy chcieli np. zaadaptować w późniejszym czasie nieużytkową część budynku (np. poddasze nieużytkowe).
Wszystkie bowiem nawet przyszłe i rozwojowe potrzeby trzeba uwzględnić w projekcie już na samym początku. Potem bowiem może być problem z przeróbkami i adaptacją ze względów technicznych, więc zajdzie potrzeba projektowania wszystkiego od nowa. Lepiej już na samym początku mieć przygotowane w projekcie elementy na późniejsze potrzeby.
I tu na tym etapie nie możemy oszczędzać i przekładać realizacji części dokumentacji "na później", ponieważ sumarycznie będziemy mieli więcej kosztownych problemów potem z późniejszymi dodatkowymi projektami adaptacyjnymi, niż droższym, ale uwzględniającym od razu przyszłe zmiany projektem realizowanym na samym początku.
Oczywiście tak jak w każdym punkcie, o docelowej funkcji projektowanego budynku będzie decydował MPZP, który bardzo jasno określa, w jakim obszarze (możliwej zabudowy) znajduje się nasza działka.
Reasumując, jeżeli zapoznamy się MPZP oraz prawidłowo określimy powierzchnię i funkcję pożądanego budynku, będziemy mogli prawidłowo wybierać spośród tysięcy ofert projektów typowych w Polsce i/lub zwrócić się do architekta z prośbą o wycenę projektu i całej procedury uzyskania pozwolenia na budowę.
Tags
# ADAPTACJA PROJEKTU
# ARTYKUŁ
# MPZP
# WYBÓR PROJEKTU
# WYMOGI ZABUDOWY
# WZIZT

About Doradca Projektowy
WZIZT
Tags:
ADAPTACJA PROJEKTU,
ARTYKUŁ,
MPZP,
WYBÓR PROJEKTU,
WYMOGI ZABUDOWY,
WZIZT
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
DZIAŁY TEMATYCZNE
Polub Nas na FB
Author Details
Jeżeli masz pytania, wątpliwości co do wybranego projektu domu, chciałbyś otrzymać dokładną analizę w kontekście twojej działki, poznać szczegóły dokumentacji lub zaprojektowanych rozwiązań, wypełnij formularz zamieszczony TUTAJ lub skontaktuj się przez Facebook.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.