Zobacz pełną prezentację projektu.
Pytanie od klienta:
Dzień dobry, interesuje mnie bardzo ten projekt i chciałabym dokonać dwóch zmian :
- zrobić wejście do kuchni w miejscu spiżarki
- podpiwniczyć częściowo dom
Proszę o informację czy to będzie możliwe ?
Odpowiedź:
Oczywiście, obydwie zmiany są możliwe do realizacji. Obydwie jednak zmiany wymagają ingerencji w projekt konstrukcyjny. O ile realizacja wejścia do kuchni od strony spiżarki jest mniejszym problemem, to już podpiwniczenie budynku będzie wymagało dużo zmian na etapie adaptacji. Na obydwie te zmiany otrzymają Państwo zgodę na zmiany, która jest podstawą dla architekta adaptującego projekt do działki do wprowadzenia tych zmian. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup projektu z odpowiednią zgodą na zmian, musimy mieć świadomość co do ich istotności.
W przypadku "wybicia" wejścia do kuchni od strony spiżarki będzie konieczne umieszczenie dodatkowego podciągu nad tym wejściem, ponieważ ingerujemy w konstrukcję ściany nośnej. Wystarczy jednak wbudować pod kontrolą kierownika budowy podciąg z belki stalowej, albo żelbetowy, aby spokojnie pozostawić pod nim otwarta przestrzeń z wygodnym przejściem do kuchni wprost z przedsionka. Zmiana ta powinna być wprowadzona już na etapie adaptacji z odpowiednią adnotacją projektanta konstrukcji. Można ją również wykonać później (po uzyskaniu pozwolenia na budowę), ale musi wówczas być odnotowana przez uprawnionego kierownika budowy w dzienniku budowy z załączeniem do niego odpowiednich rysunków zamiennych / uzupełniających, obliczeń konstrukcyjnych i zgód autorskich.
W przypadku natomiast podpiwniczenia budynku (niezależnie czy całkowitym, czy częściowym) należy zastanowić się poważnie nad sensem zakupu projektu typowego. Wprowadzenie bowiem podpiwniczenia (zwłaszcza z pomieszczeniami użytkowymi będzie wymagało podczas adaptacji weryfikacji i poprawy wszystkich części projektu. Będzie musiała być zmieniona duża część opisów i rysunków projektu architektonicznego (nowe przekroje, nowe rzuty, nowe opisy techniczne). Zmienią się bowiem bardzo istotnie parametry budynku. Trzeba będzie również zrealizować praktycznie całkowicie nowy projekt konstrukcyjny z obliczeniami wytrzymałościowymi, począwszy od fundamentów, sposobu posadowienia budynku itp. Dodanie nowej piwnicy będzie również wymagało realizacji nowego projektu instalacji sanitarnych, ponieważ prawdopodobnie do piwnicy będzie przeniesione źródło ciepła, doprowadzona woda, kanalizacja, gaz i ewentualnie wentylacja mechaniczna. Trzeba będzie zrealizować całkowicie nowe obliczenia cieplne budynku ze względu na zwiększoną powierzchnię i kubaturę budynku. Ponadto, całkowitej zmiany będzie również wymagał projekt instalacji elektrycznej, ponieważ pomieszczenia piwniczne też będą musiały być wyposażone w instalację świetlną oraz gniazdową.
Reasumując więc, przy podpiwniczeniu budynku praktycznie cała dokumentacja projektu typowego (lub przeważająca jego część) będzie musiała być wymieniona zastępczymi rysunkami i opisami technicznymi. Koszt samego projektu dodatkowo z kosztem tych zmian będzie niewspółmierny i może się nawet zrównać z ceną projekty na indywidualne zamówienie. Należy więc to dokładnie skonsultować z lokalnym projektantem adaptującym, który ma decydujące zdanie w kwestii czy się podejmie wprowadzenia tych zmian, czy nie. Czy też ewentualnie zaproponuje realizację projektu indywidualnego z uwzględnieniem wszystkich Państwa życzeń oraz wymogów działki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.