Projekt domu M245a Trafna Decyzja - Wariant I to jeden z niewielu projektów, które mają zaprojektowaną w salonie kozę grzewczą zamiast kominka. Oczywiście koza posiada wiele zalet, do których możemy zaliczyć m.in. niewielkie rozmiary, łatwą instalację, czy mniejszy koszt budowy. Jednak niektórzy są bardzo wierni urokowi prawdziwego kominka, który w przeciwieństwie do kozy może dodatkowo z powodzeniem służyć jako źródło ciepła (zwłaszcza przy systemie rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniach).
Oczywiście jest możliwa zamiana kozy na kominek (tak jak na przykładzie przedstawianego projektu). Należy jednak pamiętać, że zmiana ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Po pierwsze kominek musi mieć odrębne doprowadzenie powietrza z zewnątrz do komory spalania. W przypadku kozy nie jest to wymagane. Powietrze potrzebne do spalanie czerpane jest z powietrza pomieszczenia mieszkalnego, w którym znajduje się koza. Przy zamianie na kominek należy zaprojektować (np. podczas adaptacji projektu) dodatkowy kanał doprowadzający do komory spalania świeże powietrze. Należy o tym pomyśleć na bardzo wczesnym etapie (najlepiej już projektowym), ponieważ usytuowanie kominka (który musi stać przy pionie kominowym) może być z dla od ściany zewnętrznej przez którą należy przeprowadzić ów kanał dostarczający powietrze do spalania. Kanał ten zazwyczaj więc umieszcza się pod warstwami podłogowymi, np. w wylewce podłogowej. Oznacza to, że jeżeli wylejemy już posadzkę to w celu umieszczenia tam doprowadzenia powietrza do kominka będziemy musieli ją kuć.
Drugą ważną sprawą jest wylanie dodatkowej stopy fundamentowej pod ciężki zazwyczaj kominek. Podany tu przykład projektu M245a Trafna Decyzja - Wariant I niestety nie posiada tutaj wzmocnienia w postaci stopy fundamentowej, która mogłaby podtrzymać cały ciężar kominka. W związku z tym, również na etapie adaptacji projektu należy przeliczyć i zaprojektować dodatkowe wzmocnienie / stopę fundamentową, która musi być ujęta w projekcie już najlepiej na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, nie wspominając o tym, że musi być o tym powiadomiony również kierownik budowy i wykonawca fundamentów.
Zarówno doprowadzenie kanałem powietrza do kominka, jak również stopa fundamentowa pod kominek to są bardzo poważne zmiany, które muszą być zaplanowane na samym początku, na etapie planowania i projektowania. Będzie miało to bowiem nie tylko na zakres robót, ale też na układ konstrukcyjny budynku oraz dodatkowe koszty budowy. Każdy inwestor musi więc się na to zdecydować od razu przy wyborze projektu.
Sprawa ma się o wiele prościej, jeżeli chcemy zamienić kominek na kozę. Wówczas nie musimy nic zmieniać w projekcie. Koza wymaga bowiem tylko podłączenia do pionu spalinowego (po kominku), w zależności od rodzaju kozy nie wymaga podłączenia do kanału doprowadzającego powietrze, a dodatkowe wzmocnienie w postaci stopy fundamentowej może być tylko zaletą (koza bowiem będzie stała na bezpiecznym podłożu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.