NAJCZĘSTSZE PYTANIA O PROJEKTY TYPOWE - PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH - OPINIE, KOMENTARZE, KOSZTY BUDOWY.

POPULARNE PROJEKTY DOMÓW - OPINIE, PORADY, KOSZTY BUDOWY (TWOJE NAJLEPSZE BIURO SPRZEDAŻY PROJEKTÓW)

Opinie, komentarze i koszty budowy.

WIADOMOŚCI

Post Top Ad

  

WITAJ W NAJLEPSZYM BIURZE SPRZEDAŻY TYPOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW - ZAPYTAJ O SWÓJ PROJEKT DOMU.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości co do wybranego projektu domu, nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, chciałbyś otrzymać dokładną analizę w kontekście Twojej działki lub chciałbyś się dowiedzieć jakiegoś szczegółu odnośnie dokumentacji lub zaprojektowanych rozwiązań, wypełnij formularz zamieszczony TUTAJ. Odpiszemy, przeanalizujemy i rozwiążemy każdy problem dotyczący dowolnego, polskiego projektu typowego lub wskażemy te najbardziej sprawdzone, naprawdę energooszczędne i tanie w budowie.

  

NAJCZĘSTSZE PYTANIA O PROJEKTY TYPOWE

 



1. Czy do projektów domów dołączana jest zgoda na zmiany?


 

Przy zakupie każdego z projektów domów możecie Państwo poprosić o wydanie bezpłatnej, pisemnej zgody na zmiany w projekcie, które chcecie wykonać. Zmian tych dokonuje jednak już wybrany przez Państwa lokalny architekt, dokonujący adaptacji projektu do działki i lokalnych wymogów zabudowy. Wydana przez nas zgoda na zmiany jest dla niego podstawą do dokonania tych zmian. Do każdego z projektów z automatu jest też dołączana zgoda na bardzo standardowe zmiany takie jak: zmiana ilości, usytuowania i rozmiaru okien oraz drzwi, zmiana ilości i lokalizacji pionów wentylacyjnych i kominowych itp.

 


2. Czy na każdą zmianę w projekcie można uzyskać zgodę?


 

Na Państwa prośbę możemy wydać bezpłatną, pisemną zgodę na dokonanie prawie każdej zmiany, którą chcecie Państwo wykonać. Należy mieć jednak na uwadze to, że zmiany duże, zwłaszcza naruszające konstrukcję z pewnością narażą Państwa na duże dodatkowe koszty na etapie adaptacji u lokalnego architekta. Przy zmianach naruszających konstrukcję budynku (zwłaszcza zmieniających jego bryłę, rozmiary i kształt), cały zakupiony przez Państwa projekt pójdzie do kosza. Lokalny architekt adaptujący będzie bowiem musiał przerobić każdy rysunek i opis projektu. Przy zmianach bardzo dużych, konstrukcyjnych, należy poważnie rozważyć wybór innego projektu bardziej spełniającego wymagania lub realizację projektu indywidualnego. Przed zakupem dokumentacji projektu typowego najlepiej skonsultować z nami konkretny przykład zmian w konkretnym projekcie. Prosimy napisać do nas, a doradzimy wówczas najlepsze dalsze kroki dalszego postępowania.

 


3. Czy projekt typowy wystarczy do uzyskania pozwolenia na budowę?


 

Oferowane w sprzedaży projekty typowe (same w sobie) nie wystarczają do uzyskania pozwolenia na budowę. Zakupioną dokumentację projektu typowego należy przekazać wybranemu lokalnemu architektowi, który dokona tzw. ADAPTACJI PROJEKTU. Adaptacja projektu domu polega na dostosowaniu dokumentacji projektu typowego do lokalnych warunków i wymogów zabudowy, realizacji projektu zagospodarowania terenu na konkretnej działce i złożeniu całości w formę dokumentacji wymaganej odpowiednimi przepisami do uzyskania pozwolenia na budowę. Często też lokalny architekt adaptujący uzyskuje szereg dokumentów formalno-prawnych wymaganych przez Urząd wydający pozwolenia na budowę lub poinformuje Inwestora o konieczności ich załatwienia.

  


4. Ile kosztuje adaptacja projektu?


 

Adaptacja projektu typowego do działki BEZ ZMIAN może kosztować do ok. 5000 zł. Dodatkowo Inwestor musi ponieść koszt realizacji mapy do celów projektowych u geodety (do ok. 1500 zł) oraz opinii geotechnicznej (do ok. 1200 zł). Adaptacji wykonuje się na wszystkich częściach projektu (projekcie architektonicznym, projekcie konstrukcyjnym, projektach instalacji sanitarnych i elektrycznych). Realizują to wiec wszyscy projektanci branżowi, podpisują się i biorą odpowiedzialność za zrealizowaną adaptację.

W przypadku kiedy Inwestor chciałby dokonać zmian w projekcie typowym, koszt adaptacji może wzrosnąć odpowiednio do wielkości tych zmian i/lub o koszt realizacji projektów zamiennych. Przy dużych więc zmianach może się okazać, że zakup projektu typowego wraz z kosztami adaptacji ze zmianami może przewyższać koszty realizacji nowego projektu pod indywidualne zamówienie.

Najlepiej skonsultować z nami opłacalność zakupu danego projektu typowego. Doradzimy odpowiednie kroki co do dalszych działań, żeby Inwestor nie narażał się na niepotrzebne koszty już na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę.

 


5. Czy polskiedomki.pl dokonują adaptacji projektu?


 

Biuro Sprzedaży Projektów polskiedomki.pl dokonuje adaptacji projektów w pełnym zakresie, aż do uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to jednak uzależnione od lokalizacji działki, na której ma być budowany dany budynek. W celu poznania dokładnych szczegółów, bardzo proszę skontaktować się z nami, a przedstawimy wycenę kompleksowej usługi adaptacji projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. W pierwszej kolejności prosimy jednak o podanie szczegółowej lokalizacji działki budowlanej (województwo, miasto, gmina, miejscowość).

 


6. Jaka jest różnica w cenie projektu typowego, a projektu indywidualnego?


 

Kiedy Inwestor dokonuje adaptacji projektu typowego BEZ ZMIAN (zwłaszcza konstrukcyjnych), koszt adaptacji jest z pewnością niższy od realizacji projektu indywidualnego. W takim przypadku całość budżetu wraz z zakupem projektu typowego, adaptacją, kosztami geodety i geologa powinien zamknąć się do 12 tys. złotych (dla budynku do 150 m2).

Natomiast, jeżeli Inwestor chciałby dokonać poważnych zmian konstrukcyjnych w projekcie typowym, adaptacja będzie bardzo kosztowna i całość budżetu ZE ZMIANAMI jaki Inwestor będzie musiał przeznaczyć na uzyskanie pozwolenia na budowę może osiągnąć już nawet 20 tys. złotych i więcej (w zależności od skomplikowania zmian i/lub skomplikowania bryły budynku przy projekcie indywidualnym).

 


7. Ile egzemplarzy projektu typowego otrzymam?


 

Każdy sprzedawany przez nas projekt typowy otrzymujecie Państwo w ilości trzech egzemplarzy. Jest to standardowa ilość, zgodna z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Wymagane są bowiem trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego, które po odpowiedniej adaptacji i uzupełnieniach o dokumenty formalno-prawne, składa się do Urzędu wydającego Decyzję o pozwoleniu na budowę.

Istnieje oczywiście możliwość zakupu dodatkowego egzemplarza projektu budowlanego na indywidualną prośbę Inwestora. Przy zamówieniu projektu proszę poinformować nas o chęci nabycia dodatkowego egzemplarza projektu.

 


8. Czy projekt typowy można kopiować?


 

Dokumentacji zakupionego projektu typowego nie można kopiować. Nie ma zresztą takiej potrzeby. Lokalny architekt dokonuje adaptacji na dokumentacji drukowanej. Większość dokumentacji jest ponadto odpowiednio zabezpieczana przed kopiowaniem, przy zastosowaniu odpowiednich znaków wodnych, hologramów lub odpowiedniego rodzaju papieru. Każdy kupujący otrzymuje projekt w formie drukowanej, zabezpieczonej przed kopiowaniem. Jego naruszenie, zniszczenie, rozpięcie, porysowanie uniemożliwi ewentualny zwrot lub reklamację zakupionego projektu.

Jak było podane w poprzednim punkcie, istnieje również możliwość zakupu dodatkowego egzemplarza projektu jako poglądowego dla Inwestora.

 


9. Czy można otrzymać projekt typowy w formie elektronicznej?


 

Przeważająca większość projektów typowych w Polsce nie jest udostępnianych w formie elektronicznej ze względu na ochronę praw autorskich, możliwość skopiowania i rozpowszechniania poza wiedzą autora projektu. Niektóre jednak projekty typowe mają dostarczane (odpłatnie lub nieodpłatnie) pakiety plików DWG wspomagających adaptacje projektów przez lokalnego projektanta adaptującego.

W przypadku chęci zakupu danego projektu typowego prosimy o kontakt z Biurem Sprzedaży Projektów polskiedomki.pl, a poinformujemy o możliwości otrzymania jakichkolwiek materiałów w formie elektronicznej.

  


10. Czy zakupiony projekt typowy można zwrócić?


 

Oczywiście zakupiony projekt typowy można zwrócić do 14 dni od otrzymania przesyłki. Zwracany jednak projekt musi być nienaruszony. Nie może być zdekompletowany, porysowany, rozpięty,  zniszczony w żaden sposób, ani nie może nosić żadnych śladów świadczących o jego nielegalnym kopiowaniu. W przeciwnym razem zwrot i reklamacja nie będzie uznana.

 


11. Czy można zmienić założoną w projekcie technologię budowy?


 

Oczywiście można zmienić technologię budowy od założonej w projekcie. Można tego dokonać  podczas adaptacji do działki przez lokalnego architekta adaptującego. Na tym etapie trzeba jednak pamiętać, że z pewnością narazi to Inwestora na dodatkowe koszty adaptacyjne i zmian w projekcie. Zmiana technologii budowy jest bowiem bardzo dużą zmianą konstrukcyjną, która praktycznie wymaga realizacji nowego projektu konstrukcyjnego, a jeżeli zastosujemy ścienne materiały budowlane o innych wymiarach, to wpłynie to również na całą architekturę budynku (jej wymiary, powierzchnie itp.). Trzeba będzie więc praktycznie od nowa rysować dokumentację z nowymi rysunkami architektonicznymi. Z pewnością wydłuży to też etap uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Drugą możliwością jest zmiana technologii budowy już po rozpoczęciu budowy. Na tym etapie jednak odpowiedzialność za tą zmianę ponosi kierownik budowy, który powinien dokonać odpowiednich wpisów w dziennik budowy i ewentualnie zadbać o konieczne dodatkowe rysunki i obliczenia konstrukcyjne dokładane do dokumentacji.

Na zmianę technologii budowy jest jednak wydawana standardowa pisemna, bezpłatna zgoda. Będzie ona konieczna i bardzo przydatna na dalszym etapie adaptacji projektu. Zalecamy bezpłatną konsultację z Nami w zakresie zmian w projekcie, jakie Państwo chcecie wykonać przed zakupem dokumentacji.

 


12. Czy z projektem typowym otrzymam kosztorys budowlany?


 

Przy większości projektów typowych oferowanych do sprzedaży w Polsce niestety nie ma w pakiecie dołączanych kosztorysów budowlanych. Wynika to z tego, że nie do wszystkich projektów zostały one zrealizowane, a te które takowe posiadają przeważnie są one dodatkowo płatne. Ich cena jest na tyle jednak atrakcyjna, że warto je dodatkowo zamówić.

Przy zamówieniu danego projektu proszę zapytać Nas o to, co jest dokładnie w pakiecie dokumentacji wysyłanej w zamówieniu i czy jest w nim pełny kosztorys budowlany, zrealizowany na bazach obowiązujących w Polsce Katalogach Nakładów Rzeczowych i ogólnopolskich bazach cenowych. Nawet jeżeli do danego projektu nie został jeszcze zrealizowany szczegółowy kosztorys budowlany, nasze Biuro Sprzedaży polskiedomki.pl udostępni Państwu bezpłatnie kosztorys wskaźnikowy, z podziałem na poszczególne etapy budowy, zaktualizowany na dzień zapytania.

Wystarczy więc tylko poprosić Nas o przesłanie takiego BEZPŁATNEGO KOSZTORYSU.

  


13. Czy można zmienić wielkość i układ pomieszczeń w projekcie typowym?


 

Wszelkie zmiany wewnątrz projektu typowego są możliwe. W tym przypadku jednak również należy pamiętać o tym, że jeżeli będą to zmiany naruszające konstrukcje (wewnętrzne ściany nośne), będzie się to również obarczone dodatkowymi bardzo dużymi kosztami adaptacji. Naruszenie konstrukcji będzie bowiem wymagało od lokalnego architekta adaptującego projekt do działki realizacji nowych obliczeń konstrukcyjnych, nowych rysunków architektonicznych, konstrukcyjnych oraz instalacyjnych. Oprócz dodatkowych kosztów adaptacyjnych, z pewnością takie zabiegi wydłużą cały etap uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Najlepiej więc żebyśmy projekt typowy pozostawili bez zmian konstrukcyjnych i bez naruszania ścian konstrukcyjnych. Natomiast wedle dowolnych życzeń będziemy mogli ruszać ściany działowe nie mające wpływu na wytrzymałość budynku. Najlepiej tych zmian w zakresie ścian działowych dokonać już podczas budowy, kiedy będziemy mieli już obraz rozstawionych ścian nośnych. W dokumentacji natomiast ściany nośne pozostawmy do pozwolenia na budowę bez zmian. Ułatwi to bowiem całą adaptację. Nie trzeba będzie robić rysunków zamiennych i na nowo obliczać charakterystyki energetycznej budynków, która w przypadku zmiany układu pomieszczeń wewnątrz całkowicie będzie inna. Nie wpłynie to również na wydłużenie czasu uzyskania pozwolenia na budowę.

Na zmianę układu pomieszczeń otrzymacie jednak Państwo pisemną, bezpłatną zgodę. Będzie ona konieczna i bardzo przydatna, zwłaszcza przy zmianach ścian nośnych. Zalecamy bezpłatną konsultację z Nami w zakresie konkretnych zmian w projekcie, jakie Państwo chcecie wykonać, przed zakupem dokumentacji.

 


14. Czy można powiększyć / zmniejszyć projekt domu?


 

Zmiana gabarytów projektu typowego jest zmianą bardzo dużą, całkowicie rozwalającą dokumentację projektu gotowego. Zmiana gabarytu wymaga bowiem realizacji od nowa wszystkich opisów i rysunków (w zakresie architektury, konstrukcji i instalacji). Przy tego typu zmianie najlepiej wybrać inny, podobny projekt o pożądanych wymiarach lub realizować projekt indywidualny.

Oczywiście zależy to również od charakterystyki bryły danego budynku. Może się bowiem zdarzyć, że powiększenie budynku z jednej strony nie naruszy konstrukcji i będzie można to dość łatwo wykonać. Zalecamy tu więc bezpłatną konsultację z Nami w zakresie konkretnych zmian w projekcie typowym, jakie Państwo chcecie wykonać, przed zakupem dokumentacji.

 


15. Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu?


 

W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć z Urzędu Gminy Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) obejmującego teren naszej działki, na której chcemy budować. Dokument ten określa bardzo jasno jakie obowiązują na tym terenie wymogi zabudowy, do których należy się dostosować. Wybierany przez nasz projekt domu powinien mieć parametry zgodne z MPZP i spełniać wszystkie wymienione tam wymogi.

Może się zdarzyć, że nasza działka nie jest objęta MPZP i należy wówczas złożyć do gminy wniosek o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu WZIZT, która również określa wszelkie wymogi zabudowy, ale indywidualnie dla naszej działki / terenu.

Po uzyskaniu MPZP lub WZIZT będziemy mogli przystąpić do wyboru projektu mając na uwadze parametry dopuszczone przez jeden z tych dokumentów.

Zachęcamy również do wysłania MPZP lub WZIZT do naszego biura sprzedaży polskiedomki.pl, dzięki czemu dokonamy bezpłatnie szczegółowej analizy tych wymogów i zaproponujemy Państwu najlepsze projektu spełniające wymogi zabudowy na Państwa działce, pokażemy te sprawdzone, tanie w budowie i energooszczędne projekty.

Powinniście Państwo poprosić nas o taką szczegółową analizę przed zakupem projektu, zwłaszcza jeżeli działka ma nieregularne, niestandardowe kształty, rozmiary lub zapisy MPZP lub WZIZT są dla Państwa niejasne. Unikniecie wówczas Państwo pomyłki w wyborze projektu i konieczności zwrotu projektu.

  


16. Czy mogę otrzymać szczegółowe rysunki i rzuty projektu przed zakupem?


 

Tak, jak najbardziej udostępniamy przed zakupem projektu szczegółowe / poglądowe rysunki z części architektonicznej. Nie udostępniamy jednak całości dokumentacji. Zawsze jednak każdy Inwestor może zwrócić się do nas z pytaniem lub prośbą o materiały które go szczególnie interesują w projekcie. Zawsze przekażemy pełną informację rozwiązując dane wątpliwości lub problem wskazany przez Inwestora.

 


17. Co zrobić jeżeli wybrany projekt nie spełnia wymogów zabudowy na działce?


 

W przypadku kiedy mamy wybrany, wymarzony projekt, ale niestety nie spełnia on wymogów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego MPZP lub Decyzji o Warunkach Zabudowy WZIZT należy po prostu wybrać inny projekt lub poprosić Nasze Biuro Sprzedaży o zaproponowanie jakiegoś rozwiązania, zmian adaptacyjnych dla danego projektu. My dokonamy bezpłatnej analizy wymogów zabudowy i wybranego projektu, a następnie przedstawimy najlepsze rozwiązanie projektowe lub inną drogę postepowania w takim przypadku. Należy jednak pamiętać, że projekt domu musi bez żadnych odstępstw spełniać wymogi nakazane przez WZiZT lub WZIZT.

Istnieje oczywiście możliwość próby uzyskania odstępstwa od przepisów budowlanych, ale jest to odrębny temat bardzo kosztownej, długotrwałej i trudnej do przeprowadzenia procedury.

Każdy tego typu przypadek wymaga indywidualnej analizy działki, wybranego projektu i wymogów zabudowy.

 

Polub Nas na FB