Projekt domu "Dom Mistrza Fryderyka" na miarę XXI wieku. - PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH - OPINIE, KOMENTARZE, KOSZTY BUDOWY.

POPULARNE PROJEKTY DOMÓW - OPINIE, PORADY, KOSZTY BUDOWY (TWOJE NAJLEPSZE BIURO SPRZEDAŻY PROJEKTÓW)

Opinie, komentarze i koszty budowy.

WIADOMOŚCI

Post Top Ad

  

WITAJ W NAJLEPSZYM BIURZE SPRZEDAŻY TYPOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW - ZAPYTAJ O SWÓJ PROJEKT DOMU.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości co do wybranego projektu domu, nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, chciałbyś otrzymać dokładną analizę w kontekście Twojej działki lub chciałbyś się dowiedzieć jakiegoś szczegółu odnośnie dokumentacji lub zaprojektowanych rozwiązań, wypełnij formularz zamieszczony TUTAJ. Odpiszemy, przeanalizujemy i rozwiążemy każdy problem dotyczący dowolnego, polskiego projektu typowego lub wskażemy te najbardziej sprawdzone, naprawdę energooszczędne i tanie w budowie.

  

Projekt domu "Dom Mistrza Fryderyka" na miarę XXI wieku.


Zobacz pełną prezentację projektu: Dom Mistrza Fryderyka.


Przestawiamy Państwu unikalny na polskim rynku projekt budynku „Dom Mistrza Fryderyka”. Jego unikalność polega na połączeniu trzech najbardziej pożądanych cech nowoczesnego domu na miarę XXI wieku, który powinien być energooszczędny, ergonomiczny oraz ekonomiczny. „Dom Mistrza Fryderyka” spełnia te wszystkie funkcje. Został stworzony z myślą o połączeniu najbardziej pożądanych przez polskich Inwestorów funkcji użytkowych, najlepszych parametrów energooszczędności, powszechnie dostępnych technologii budowlanych, stosunkowo niskich kosztów budowy oraz bardzo niskich kosztów późniejszej eksploatacji budynku. 



ENERGOOSZCZĘDNY


Projekt „Dom Mistrza Fryderyka” to budynek ekstremalnie energooszczędny, bliski standardu pasywnego, w którym zastosowano następujące specjalne zabiegi poprawiające jego parametry energooszczędne:


1. ZMINIMALIZOWANA STREFA OGRZEWANA.

W pierwszej kolejności wydzielono cieplnie bardzo duży garaż dwustanowiskowy od części mieszkalnej. Ogrzewana jest więc tylko część mieszkalna budynku. Ogrzewanie tak dużej kubatury garażu byłoby po prostu bezmyślną stratą pieniędzy, materiałów i energii. Niestety jest to powszechnie spotykane w polskich projektach typowych, a zupełnie nie uzasadnione ekonomicznie. W przypadku tego projektu, zadbano o to, aby tylko ogrzewana część mieszkalna była dobrze zaizolowana, dzięki czemu w sposób drastyczny zmniejszamy ilość energii potrzebną do ogrzania budynku, nie pozbawiając jednocześnie mieszkańców tak bardzo pożądanej przestrzeni garażowej. Zaprojektowany tu duży garaż dwustanowiskowy fantastycznie spełni swoją funkcję ochronną dla samochodów i nie potrzebuje ogrzewania, ani ulatujących przez bramę garażową masy energii grzewczej, za którą trzeba bardzo słono płacić.



2. ARCHITEKTURA ENERGOOSZCZEDNA.

Część mieszalna budynku (bez uwzględnienia garażu) to bardzo kompaktowa, dobrze zaizolowana bryła o regularnym kształcie rzutu na bazie prostokąta, w której następuje bardzo równomierne i zoptymalizowane rozprowadzenie ciepła, bez konieczności ogrzewania żako użytkowanych, dużych pomieszczeń. Architektura budynku stanowi więc efekt optymalizacji jego funkcji pod względem grzewczym.

Warto zwrócić uwagę na to, że izolowana ściana zewnętrzna od strony wejściowej / frontowej, która w założeniu ma być zwrócona na zimną stronę północną, jest praktycznie pozbawiona otworów okiennych. Ściana ta posiada tylko drzwi zewnętrzne, przez które jednak nie będzie przenikało żadne zimno, ponieważ przed nimi znajduje się zamknięta (aczkolwiek nieogrzewana) oszklona weranda, która naturalnie chroni przed wnikaniem ciepła do wnętrza budynku i jednocześnie stanowi bardzo funkcjonalny i dekoracyjny element elewacji wejściowej. Generalnie najzimniejsza strona północno-wschodnia budynku jest chroniona przez dobudowaną zamkniętą przestrzeń werandy wejściowej oraz garaż. Dzięki temu, ogrzewana część mieszkalna nie jest narażona na strony ciepła od północy. Ciepło wchodzące do budynku przez duże przeszklenia od strony południowej, zatrzymują się w ogrzewanej części mieszkalnej. Takie rozwiązanie ochrony części ogrzewanej przez część nieogrzewaną (zwłaszcza w budynkach jednorodzinnych) jest naprawdę unikalne, nawet wśród budynków o standardzie ściśle pasywnym.


3. ENERGOOSZCZĘDNY ZESTAW INSTALACJI.

W projekcie „Dom Mistrza Fryderyka” zastosowano nowoczesny ale powszechnie dostępny system grzewczy, ogrzewaniem podłogowym opartym na pompie ciepła powietrze woda jako źródła ciepła. Dzięki temu, ten budynek będzie całkowicie niezależny od dostawy mediów, w tym stale drożejącego gazu. Zasilanie pompy ciepła i całości budynku w sposób znaczący zapewnia duża instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,75 kW z magazynem energii, dzięki czemu zapotrzebowanie na pobór zewnętrznej energii elektrycznej jest praktycznie zredukowane prawie do zera.


Dodatkowo, system ogrzewania jest wspomagany przez zaprojektowaną w tym budynku wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Dzięki niej, przy pięciu mieszkańcach domu, możemy odzyskać ponad 90% energii grzewczej budynku ponownie.

Cały ten zestaw nowoczesnych instalacji  bazujących na energii odnawialnej wpłynął na ekstremalnie niski poziom energii pierwotnej równej EP = 20 kWh/m2/rok (gdzie dopuszczalny poziom energii pierwotnej według aktualnie obowiązujących przepisów wynosi 70 kWh/m2/rok). W praktyce oznacza to ponad trzy razy niższe koszty opłacanych przez nas rachunków za media w porównaniu do innych projektów. Warto porównać ten parametr dolinnych alternatywnych projektów typowych.

 

Ponadto, dokumentacja projektu obejmuje w standardzie system odprowadzania i gromadzenia wód opadowych w szczelnym zbiorniku wybieralnym. Przy ocieplającym się cały czas klimacie gromadzona z dachu deszczówka może być wykorzystywana do nawadniania ogrodu bez konieczności wykorzystywania drogiej wody z miejskiego wodociągu. 

 

Zdecydowanie trzeba podkreślić, że każdy element instalacji tego projektu (pompa ciepła, rekuperacja, fotowoltaika, magazyn energii, czy instalacja gromadzenia deszczówki) może być podstawą do uzyskania dotacji z wielu dostępnych, ogólnopolskich rządowych programów dofinansowania. Zestawienie dostępnych finansowań udostępniamy w artykule zamieszczonym TUTAJ.




EKONOMICZNY


4. ZMINIMALIZOWANE KOSZTY BUDOWY.

Projekt „Dom Mistrza Fryderyka” został zaprojektowany również z myślą o minimalizacji kosztów samej budowy. Osiągnięto to dzięki minimalizacji, a wręcz nawet likwidacji szeregu niepotrzebnych, mało istotnych elementów i materiałów budowlanych.

Po pierwsze, budynek posadowiono na regularnej płycie fundamentowej grubości 30 cm, ocieplonej od spodu warstwą 40 cm styropianu. Dzięki czemu osiągnięto całkowite odcięcie od zimna pochodzącego z gruntu co wpływa bardzo znacząco na obniżenie kosztów późniejszej eksploatacji. Rozwiązanie fundamentów na bazie regularnej płyty fundamentowej to redukcja potrzebnych materiałów, prac ziemnych, wykopów, szalunków, sprzętu oraz czasu w porównaniu z tradycyjnymi fundamentami lawowymi. Ponadto, takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się na gruntach nierównomiernych, wysadzinowych i niejednorodnych.

Po drugie, przypadku tego projektu bardzo ważne jest to, że płytę fundamentową założono tylko i wyłącznie pod ogrzewaną częścią mieszkalną budynku. Olbrzymia powierzchnia garażu jest jej pozbawiona. Realizacja grubej płyty fundamentowej pod garażem byłoby nierozsądnym wydatkiem. W tym projekcie zrezygnowano nie tylko z drogiej płyty fundamentowej, ale ze wszystkich, bardzo drogich warstw izolacyjnych i podłogowych garażu, który i tak nie jest ogrzewany. Jego podłogę stanowi po prostu pociągnięta dalej z podjazdu kostka brukowa. Takie rozwiązanie jest praktycznie niespotykane w polskich projektach, co tym bardziej dziwi, że dzięki temu Inwestor oszczędza nawet do stu tysięcy złotych.

Dla dużych oszczędności zminimalizowano również warstwy ścienne i stropu nad garażem. Inwestor może wykonać wyłącznie samą konstrukcję garażu, dopiero w późniejszym czasie, w miarę dopływu gotówki może wykonać sobie warstwy instalacyjne od wewnętrznej strony. Zamiast przeznaczać olbrzymie środki finansowe na tynkowanie wielkiej powierzchni ścian garażu i sufitu od wewnątrz (tak jak to ma miejsce w przypadku garaży murowanych i ogrzewanych), można spokojnie przerzucić wydatki na bardziej potrzebne wykończenie wnętrz części mieszkalnej. Z pewnością bardzo doceni to każdy portfel Inwestora.


5. ZMINIMALIZOWANE KOSZTY EKSPLOATACJI BUDYNKU.

Projekt typowy „Dom Mistrza Fryderyka” to również ekstremalnie zminimalizowane koszty eksploatacji i utrzymania budynku. Dzięki opisanemu wcześniej energooszczędnemu systemowi instalacji, ostateczne zapotrzebowanie na energię jest bliskie budynkowi pasywnemu. Wartość energii pierwotnej wynosi:

EP = 20 kWh/m2/rok

Jest to ponad trzykrotnie mniej niż wartość dopuszczona przepisami budowlanymi wynosząca 70 kWh/m2/rok. 

W praktyce oznacza to również ekstremalnie niskie koszty utrzymania budynku. Szacowany koszt ogrzewania i ciepłej wody użytkowej nie powinien przekroczyć 2 000,00 zł na rok, przy założeniu 5 osób mieszkających w budynku. Do tego ewentualnie może dojść koszt wykorzystania energii elektrycznej, aczkolwiek pamiętajmy, że zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne pokrywają w przeważającej części zapotrzebowanie takiej ilości mieszkańców.

Ponadto, Integralną częścią dokumentacji jest projekt systemu gromadzenia i wykorzystania wód opadowych, zbieranych do zaprojektowanego, szczelnego zbiornika wybieralnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo istotnie zmniejszą się koszty zapotrzebowania budynku na wodę użytkową, chociażby na podlewanie ogrodu, mycie samochodu, powierzchni tarasu itp. Pobierana woda opadowa jest bezpłatna i pozwoli na oszczędności. 



ERGONOMICZNY


6. POŁĄCZENIE POLSKICH POTRZEB Z ZACHODNIM ROZSĄDNYM MINIMALIZMEM

Projekt „Dom Mistrza Fryderyka” spełnia wszystkie zasady ergonomii powierzchni. Łączy ze sobą z jednej strony bardzo wyolbrzymione potrzeby polskiego Inwestora z minimalizmem funkcji budynków budowanych w krajach zachodnich. I właśnie główną zasadą przyświecającą autorom tego projektu jest wyodrębnienie pomieszczeń naprawdę istotnych, użytkowanych intensywnie i ogrzewanych, od pomieszczeń użytkowanych krótko i zaspakajających tylko potrzeby „przechowywania” dóbr materialnych mieszkańców. Główną taką strefą wyodrębnioną jest olbrzymi garaż wraz z przeszkloną werandą wejściową. Są to pomieszczenia pozbawione ogrzewania, ponieważ ich ogrzewanie byłoby nierozsądnym wyrzucaniem pieniędzy. Ich konstrukcja jest zminimalizowana (o czym było wspomniane poprzednio), dzięki czemu Inwestor zyskuje olbrzymie wręcz oszczędności podczas budowy. Autorzy projektu skupili się wyłącznie na istotnych pomieszczeniach ogrzewanych, które ustawili w jak najbardziej ergonomiczny układ zapewniający maksymalne wykorzystanie każdego centymetra drogiej w budowie, ogrzewanej przestrzeni.


6. UWZGLĘDNIENIE POMIESZCZEŃ NIEDOCENIANYCH

Kolejną ważną zaletą tego projektu jest uwzględnienie pomieszczeń zazwyczaj pomijanych lub niedocenianych w polskich projektach. Autorzy pragnęli zaspokoić nie tylko potrzeby każdej polskiej rodziny, ale również nawyki większości.

Zaczynając od wejścia, projekt uwzględnia dużą szatnię wejściową, którą można zamknąć ewentualnymi drzwiami. Na pewno większość z nas zna ten problem, kiedy w miarę upływu czasu, zwłaszcza w okresie zimowym, w małym przedpokoju gromadzi się stos butów i kopa kurtek na wieszakach, które nie tylko zajmują miejsce i przeszkadzają na wejściu, ale również bardzo źle się prezentują. Często nawet wielka szafa zabudowana nie wystarcza. Problem jest tym większy, im większa jest rodzina. Mieszkając w „Domu Mistrza Fryderyka” takiego problemu nie będzie. Wszyscy wchodzący do budynku kierują się na prawo i zostawiają tam swoje buty, kurtki, płaszcze, szaliki, czapki itp., po czym zamykają szatnię. Szatnia jest na tyle duża, że każdy, nawet z 5-6 osobowej rodziny, spokojnie znajdzie tam miejsce na pozostawienie swoich rzeczy. Odwiedzający nas goście również nie będą musieli patrzeć na stos butów i ubrań pozostawionych na wejściu do naszego budynku. Z takiego rozwiązania szczególnie będzie zadowolona Pani domu, która spokojnie, bez zapowiedzi będzie mogła przyjąć każdego gościa. Tego typu rozwiązanie zdarza się, ale nie często spotyka się w polskich projektach typowych.

Drugim pomieszczeniem jest spiżarnia przy kuchni, która również jest z pewnością marzeniem każdej Pani domu, którą można troszkę zwiększyć właśnie kosztem szatni wejściowej przesuwając tylko ściankę działową. O słuszności posiadania choćby małej spiżarki chyba nie potrzeba wspominać. Zwłaszcza przy 5-6 osobowej rodzinie będzie ona wręcz niezbędna do przechowywania produktów spożywczych. Nie trzeba będzie ich upychać w szafkach kuchennych, zajmując drogocenne miejsce na przybory, zastawę itp.

Ze względu na to, że projekt ten jest przeznaczony dla dużej 5-6 osobowej rodziny, na piętrze wyodrębniono dodatkową toaletę, którą z pewnością będzie przydatna dla tak licznych mieszkańców. Można ją jednak łatwo połączyć z główną łazienką na piętrze, tworząc przestronny pokój kąpielowy.


Reasumując, jeżeli chcecie Państwo mieszkać w domu stworzonym na miarę XXI wieku, wysoce energooszczędnym, stosunkowo tanim w budowie, o dużej, wygodnej przestrzeni nieszklanej, to projekt „Dom Mistrza Fryderyka” jest idealnym rozwiązaniem.


Zobacz pełną prezentację projektu i kup projekt.


Polub Nas na FB