POZWOLENIE NA BUDOWĘ - KROK PO KROKU - PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH - OPINIE, KOMENTARZE, KOSZTY BUDOWY.

POPULARNE PROJEKTY DOMÓW - OPINIE, PORADY, KOSZTY BUDOWY (TWOJE NAJLEPSZE BIURO SPRZEDAŻY PROJEKTÓW)

Opinie, komentarze i koszty budowy.

WIADOMOŚCI

Post Top Ad

  

WITAJ W NAJLEPSZYM BIURZE SPRZEDAŻY TYPOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW - ZAPYTAJ O SWÓJ PROJEKT DOMU.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości co do wybranego projektu domu, nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, chciałbyś otrzymać dokładną analizę w kontekście Twojej działki lub chciałbyś się dowiedzieć jakiegoś szczegółu odnośnie dokumentacji lub zaprojektowanych rozwiązań, wypełnij formularz zamieszczony TUTAJ. Odpiszemy, przeanalizujemy i rozwiążemy każdy problem dotyczący dowolnego, polskiego projektu typowego lub wskażemy te najbardziej sprawdzone, naprawdę energooszczędne i tanie w budowie.

  

POZWOLENIE NA BUDOWĘ - KROK PO KROKU

Proces uzyskiwania pozwolenia na budowę w Polsce nie należy do najprostszych i z pewnością zapamiętamy go na całe swoje życie. Jest to w sumie bardzo skomplikowany i przede wszystkim bardzo długotrwały proces, który tak naprawdę może trwać dłużej niż sama budowa. Warto się do tego bardzo dobrze przygotować i poznać przynajmniej poszczególne jego etapy, które możemy kontrolować. Uchroni to Państwa, jako Inwestora, przed niepotrzebnym stresem i nerwami w kontekście przedłużającego się procesu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i postępować zgodnie z poniżej podanymi krokami.


 KROK 1


WYBÓR DZIAŁKI 

  

Przy wyborze działki, po pierwsze musimy pamiętać o tym, że liczba ofert terenów do sprzedaży jest w obecnych czasach, na większości obszarów, bardzo ograniczona. Zazwyczaj bowiem mamy bardzo konkretne oczekiwania co do lokalizacji. Jeżeli jakiś teren nam się podoba, to powinniśmy zdecydowanie się mu przyjrzeć bliżej. Nawet jeżeli wybrana przez nas działka ma bardzo niekorzystne wymiary lub kształt, nie powinniśmy jej od razu odrzucać. Możemy po prostu nie znaleźć innej w tej lokalizacji lub za tak atrakcyjną cenę. Musimy wówczas przeprowadzić dalszą analizę. Jeżeli więc mamy już jakąś działkę własną lub chcemy ją dopiero nabyć, to przechodzimy do KROKU 2.

Więcej o kryteriach wyboru działki: TUTAJ

 KROK 2


SPRAWDZENIE WYMOGÓW ZABUDOWY (MPZP LUB WZIZT)

  

Po wyborze (lub w przypadku chęci zakupu) konkretnej działki musimy bardzo dobrze przeanalizować obowiązujące na jej terenie wymogi zabudowy. W tym celu, po pierwsze sprawdzamy, czy objęta działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Informację tą uzyskamy w lokalnym Urzędzie Gminy / Miasta.

W przypadku kiedy nasza działka jest objęta MPZP, to składamy w Urzędzie gminy wniosek o Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Po ok. tygodniu otrzymamy dokument, w którym dokładnie będą określone wszelkie wymogi zabudowy dotyczące wyglądu i parametrów możliwego do wybudowania domu.

Z kolei w przypadku, kiedy na obszarze naszej działki nie ma obowiązującego MPZP, to należy złożyć wniosek o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZIZT). Jest to o wiele dłuższa procedura, ale po jej przeprowadzeniu również otrzymamy Decyzję umożliwiającą budowę z określeniem wszystkich wymogów zabudowy dotyczące dopuszczalnego wyglądu i parametrów naszego domu.

Po zapoznaniu się dokładnym z zapisami MPZP lub WZIZT, możemy przystąpić do poszukiwania projektu. Oczywiście w granicach parametrów określonych w w/w dokumentach.

 KROK 3


WYBÓR PROJEKTU

  

Przy wyborze projektu musimy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności powyżej omówione wymogi zabudowy określone w MPZP lub WZIZT. Następnie musimy wziąć pod uwagę bardzo istotne parametry energooszczędności zaprojektowanego budynku i wszystko to w kontekście swoich preferencji co do funkcjonalności oraz stylu architektonicznego. 

Po wyborze wymarzonego projektu należy również sprawdzić w kontekście powierzchni i kształtu naszej działki. Może się bowiem okazać, że wybrany projekt spełni "liczbowo" wymagane parametry zabudowy, ale ze względu na nietypowy kształt, wymiary i/lub usytuowanie sąsiedztwa nie zmieścimy go na działce. W tym celu najlepiej zasięgnąć już opinii specjalisty. Nasze biuro sprzedaży może bezpłatnie przeanalizować wybrany projekt w kontekście Państwa konkretnej działki i spełnienia wymogów MPZP lub WZIZT. Taka analiza jest konieczna przed zakupem dokumentacji projektu typowego. Zachęcamy więc do kontaktu z naszym Biurem Sprzedaży i przekazanie odpowiednich informacji, które pozwolą nam dokonać dokładnej analizy. Po analizie będziecie Państwo pewni co do konkretnej możliwości złożenia zamówienia projektu. 

Zachęcamy również do kontaktu w przypadku problemów z wyborem lub w przypadku wątpliwości co do wybranego projektu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące samej dokumentacji projektowej, możliwości zmian oraz doradzimy w kwestii tych najlepszych, najbardziej funkcjonalnych, tanich w budowie i sprawdzonych projektów typowych w Polsce.

Najlepiej skontaktować się z nami mailowo opisując szczegółowo swój problem lub za pośrednictwem formularza zamieszczonego TUTAJ.


  

 KROK 4


UZYSKANIE DOKUMENTÓW WSTĘPNYCH

  

Dokumentacja projektu typowego od razu po zakupie nie jest wystarczająca do złożenia wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Otrzymaną dokumentację należy poddać ADAPTACJI PROJEKTU do konkretnej działki. Dokonuje tego wybrany lokalny architekt adaptujący. Architekt adaptujący z pewnością poprosi nas o pewne dokumenty, które ułatwią rozpoczęcie prac projektowych. Dokumenty te możemy załatwić całkowicie samodzielnie, jeszcze przed zakupem projektu i procesem adaptacji. Do tych dokumentów należy zaliczyć:

- Wypis i Wyrys z MPZP lub Decyzja o WZIZT (o których była mowa powyżej);

- mapę do celów projektowych (którą możemy zamawiać u lokalnego geodety, jeszcze przed adaptacją);

- warunki przyłączenia mediów (prądu, gazu, wody i kanalizacji uzyskiwane u lokalnych dostawców mediów).

Dokumenty te pozwolą architektowi adaptującemu na kolejną, szczegółową analizę zabudowy i przygotowanie materiałów do uzyskania innych dokumentów formalno-prawnych, które będą potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Reszta tych dokumentów formalno-prawnych musi być już bowiem uzyskana na materiałach przygotowanych już przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami projektowymi.


 

KROK 5


ADAPTACJA PROJEKTU I SKOMPLETOWANIE DOKUMENTACJI

  

Etap ten jest już całkowicie przygotowywany przez wybranego lokalnego architekta adaptującego projekt do działki. Architekt ten składa bowiem całą dokumentację w formie wymaganej obowiązującymi przepisami wraz z odpowiednimi dokumentami formalno-prawnymi oraz odpowiednimi podpisami wszystkich uprawnionych osób / projektantów poszczególnych branż. tego etapu nie można pominąć, ani nie będziemy w stanie sami przeprowadzić. Ten krok całkowicie musimy powierzyć architektowi, którego najlepiej wybrać spośród architektów działających na terenie gminy / miasta, na której uzyskujemy pozwolenie na budowę. Wybór kogoś lokalnego, znającego realia urzędowe na danym terenie, z pewnością może nam przyspieszyć w pewnych momentach całą procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę. Lokalny architekt będzie mógł bowiem szybko zareagować na wezwania urzędu i w razie potrzeby stawić się osobiście przed inspektorem prowadzącym sprawę. W przypadku wyboru architekta adaptującego z innego, oddalonego miasta może wydłużać sprawę i narazić nas na niepotrzebne dodatkowe koszty dojazdów.

 

 KROK 6


ZŁOŻENIE WNIOSKU O POZOWOLENIE NA BUDOWĘ

  

Samo złożenie wniosku o pozwolenie na budowę nie powinno nastręczać żadnych problemów Inwestorowi, więc spokojnie może on zrobić to samodzielnie. Do wypełnionego w odpowiedni sposób wniosku dołącza się projekt budowlany oraz oświadczenie o dysponowaniu terenem na cele budowlane. Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem i dokumentacją projektową otrzymaną od architekta należy zanieść do odpowiedniego lokalnego Urzędu wydającego pozwolenia na budowę.

Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące sposobu wypełnienia wniosku lub oświadczenia, warto poprosić o pomoc architekta wykonującego nam adaptację projektu budowlanego. Będziemy wówczas pewni, że komplet dokumentów jest odpowiednio przygotowany.

Po złożeniu dokumentów pozostaje oczekiwać na odpowiedź z urzędu.

  

 KROK 7


KOORDYNACJA PROCEDUR URZĘDOWYCH

  

W pierwszej kolejności urząd odpowie nam na złożony wraz z projektem wniosek o pozwolenie na budowę w zakresie ewentualnych braków formalnych, które trzeba uzupełnić w ciągu 7 dni od otrzymania pisma. Następnie inspektor prowadzący sprawę będzie analizował projekt budowlany i otrzymamy wezwanie do uzupełnienia ewentualnych braków projektowych. Z tym wezwaniem należy się udać do architekta adaptującego nasz projekt, który powinien dokonać odpowiednich poprawek w projekcie według życzeń z urzędu.

Po uzupełnieniu wszystkich braków projektowych, urząd zawiadamia o toczącej się sprawie wszystkie strony postepowania (w tym sąsiadów) objęte w obszar oddziaływania naszej inwestycji. Strony postepowania otrzymują konkretny czas na zapoznanie się z dokumentami i projektem oraz zgłoszenie swoich ewentualnych uwag.

Po upłynięciu tego terminu i braku sprzeciwu od stron postępowania, wydawana jest Decyzja o pozwoleniu na budowę.

Koordynację całości procedur urzędowych również warto zlecić wybranemu architektowi lub specjaliście, który będzie szybko reagował na pisma z urzędu i przede wszystkim będzie wiedział jak odpowiednio prowadzić korespondencję z urzędu. Proces ten jest bowiem bardzo mozolny, skomplikowany i nie znający się na przepisach budowlanych Inwestor może mieć problem z przeprowadzaniem tego całkowicie samodzielnie.

 

 KROK 8


UZYSKANIE PRAWOMOCNEGO POZWOLENIA NA BUDOWĘ

  

Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się prawomocna (ostateczna) po 14 dniach od daty ostatniego jej dostarczenia do wszystkich stron postepowania. Musimy odczekać ten okres. Po jego upływie, udajemy się z naszą Decyzją o pozwolenie na budowę do urzędu po uzyskanie pieczęci potwierdzającej ostateczność. Tylko prawomocna Decyzja umożliwia rozpoczęcie robót budowlanych i uzyskanie kredytu na budowę. Warto więc dowiedzieć się u inspektora prowadzącego naszą sprawę, kiedy dokładnie upływa ten termin uprawomocnienia się Decyzji.

 

 KROK 9


UZYSKANIE DZIENNIKA BUDOWY

  

Jeżeli już posiadamy prawomocną Decyzję o pozwoleniu na budowę, to warto zaopatrzyć się w czysty dziennik budowy i udać się ponownie do urzędu o jego rejestrację. Można to zrobić oczywiście w momencie podbijania ostateczności Decyzji o pozwoleniu na budowę. Dziennik budowy należy zakupić samodzielnie, aczkolwiek przy zakupie dowolnego projektu typowego (kwalifikującego się do procedury pozwolenia na budowę) nasze biuro sprzedaży polskiedomki.pl dołącza go do zakupionej dokumentacji GRATIS. Od razu więc będziecie Państwo przygotowani już do tego etapu. 

  

 KROK 10


KIEROWNIK BUDOWY I ZGŁOSZENIE ROZPOCZĘCIA ROBÓT

  

Kolejny krok to wybór kierownika budowy naszej inwestycji. Przekazujemy mu zarejestrowany uprzednio Dziennik Budowy. Kierownik budowy wypełnia odpowiednie dokumenty tym razem do Nadzoru Budowlanego i zgłasza rozpoczęcie budowy oraz składa oświadczenie o przejęciu funkcji kierownika budowy. Od tego momentu to on odpowiada za przebieg całego procesu budowy, aż do oddania budynku do użytkowania.

 

 KROK 11


ROZPOCZĘCIE BUDOWY

  

Po przejściu wszystkich poprzednich kroków, możemy wreszcie skupić się na samej budowie, która również jest procesem skomplikowanym i z pewnością przysporzy nam wielu problemów do rozwiązania. Jednak to co najgorsze to za nami. W dzisiejszych czasach bardzo dobrze rozwijających się firm budowlanych, sama budowa zazwyczaj trwa o wiele krócej niż opisany powyżej cały proces uzyskiwania pozwolenia na budowę. To co najgorsze już za nami.

Życzymy powodzenia i zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania doradztwa.

 

Polub Nas na FB