Adaptacja poddasza (czy konieczne zmiany w dokumentacji?) - projekt domu M215 Lawendowe Pole - PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH - OPINIE, KOMENTARZE, KOSZTY BUDOWY.

POPULARNE PROJEKTY DOMÓW - OPINIE, PORADY, KOSZTY BUDOWY (TWOJE NAJLEPSZE BIURO SPRZEDAŻY PROJEKTÓW)

Opinie, komentarze i koszty budowy.

WIADOMOŚCI

Post Top Ad

  

WITAJ W NAJLEPSZYM BIURZE SPRZEDAŻY TYPOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW - ZAPYTAJ O SWÓJ PROJEKT DOMU.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości co do wybranego projektu domu, nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, chciałbyś otrzymać dokładną analizę w kontekście Twojej działki lub chciałbyś się dowiedzieć jakiegoś szczegółu odnośnie dokumentacji lub zaprojektowanych rozwiązań, wypełnij formularz zamieszczony TUTAJ. Odpiszemy, przeanalizujemy i rozwiążemy każdy problem dotyczący dowolnego, polskiego projektu typowego lub wskażemy te najbardziej sprawdzone, naprawdę energooszczędne i tanie w budowie.

  

Adaptacja poddasza (czy konieczne zmiany w dokumentacji?) - projekt domu M215 Lawendowe Pole

 

 Zobacz pełną prezentację projektu 215 Lawendowe Pole.

 

Projekt domu M215 Lawendowe Pole to projekt domu parterowego z opcją adaptacji poddasza na mieszkalne. Łatwą adaptację poddasza umożliwia po pierwsze zaprojektowany strop gęstożebrowy TERIVA, który z powodzeniem przeniesie ewentualne obciążenia codziennego użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Po drugie, projekt od razu uwzględnia miejsce na wygodne schody, które mogą być umieszczone na miejscu łazienki i częściowo pomieszczenia gospodarczego. Można tam wstawić schody drewniane realizowane pod wymiar lub cięższe schody żelbetowe, które jednak powinny być zaprojektowane na etapie adaptacji projektu z odpowiednimi obliczeniami konstrukcyjnymi lub które można doprojektować już na etapie budowy z odpowiednim wpisem w dziennik budowy.

Ten pierwszy sposób (schodów drewnianych) jest jednak prostszy z uwagi na to, że do pozwolenia na budowę nie trzeba będzie wprowadzać zmian w dokumentacji projektowej. Schody drewniane wykona już na etapie budowy bowiem każdy dobry stolarz, który sam sobie wymierzy i zaprojektuje układ i strukturę schodów. Oznacza to, że możemy zaadaptować ten projekt w formie gotowej, bez zmian do naszej działki i uzyskać pozwolenie na budowę na jego pierwotną wersję. Dopiero na etapie budowy rezygnujemy z łazienki, wyrzucamy ściankę działową pomiędzy łazienką a pom. gospodarczym i budujemy schody drewniane. W ten sposób zaoszczędzimy na wprowadzeniu zmian do projektu typowego podczas jego adaptacji, które mogą być dość kosztowne.

W przypadku schodów żelbetowych sprawa już nie jest taka prosta, ponieważ na etapie adaptacji projektu musimy sporządzić nowe obliczenia konstrukcyjne począwszy od fundamentów, na których będzie opierała się konstrukcja schodów. Zmiana taka z pewnością może być kosztowna i koszt ten będziemy musieli ponieść albo na początku, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę (podczas adaptacji) lub jeżeli zdecydujemy się na schody żelbetowe po uzyskaniu pozwolenia na budowę, trzeba będzie je doprojektować, dołączyć do dokumentacji wraz z odpowiednim wpisem w dziennik budowy. Taka zmiana konstrukcyjna musi być / powinna być bowiem odnotowana z podpisem kierownika budowy.

Reasumując, decyzja o adaptacji poddasza w projekcie M215 Lawendowe Pole może być podjęta w sumie w dowolnym momencie, aczkolwiek z punktu widzenia proceduralnego, na pewno prostszym rozwiązanie będzie realizacja schodów drewnianych, ponieważ nie będziemy musieli wprowadzać kosztownych zmian w dokumentacji. Jest to też chyba lepsze rozwiązanie, ponieważ (jak pokazuje doświadczenie) przy takim metrażu parteru, adaptacja poddasza zapewne będzie robiona w dalszym okresie, długo po zakończeniu budowy. Parter zazwyczaj w zupełności wystarcza 3-4 osobowej rodzinie, a w miarę powiększania się rodziny, dorastania dzieci oraz stopniowego dopływu gotówki, zaczynamy myśleć o powiększeniu przestrzeni życiowej. 

Sam podział poddasza na poszczególne pomieszczenia to też mało istotna pod względem konstrukcyjnym zmiana. Przeważnie dokonuje się tego dzieląc całe poddasze lekkimi ściankami działowymi z płyt gipsowych, więc tak naprawdę nie musimy od razu się decydować na sposób podziału na etapie pozwolenia na budowę. Możemy uzyskać Decyzję na pierwotną wersję projektu, a o podziale pomieszczeń na poddaszu decydować dopiero jak będziemy mieli taką faktyczną potrzebę.

 

 Zobacz pełną prezentację projektu 215 Lawendowe Pole.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.

Polub Nas na FB