Pytanie od klienta:
Czy jest możliwe przerobienie dachu po to aby zrobić większe zadaszenie nad tarasem?
Projekt domu Domena 124 C2 posiada symetryczny dach czterospadowy, który przykrywa taras powstały poprzez cofnięcie ścian zewnętrznych w głąb bryły budynku. Daje to oczywiście bardzo fajny efekt wizualny, który oprócz walorów estetycznych, sprawia, że całość bryły budynku jest zgrabna i regularna, a jednocześnie uatrakcyjnia wygląd. Pomimo swojej prostoty bryły, budynek nie jest nudny w wyglądzie.
Oczywiście jest możliwość zwiększenia zadaszenia tarasu. Można to zrobić na dwa sposoby, które różnią się od siebie przede wszystkim kosztami i trudnością wykonania.
Pierwszy z nich, to zmiana kształtu dachu na wielospadowy, z częścią dachu wyciągniętą poza ten regularny kształt dachu kopertowego w oryginale. Wyciągnięta część dachu będzie musiała być wówczas oparta na dodatkowych słupach zakotwionych w fundamentach, na końcu powiększonego tarasu. Jest to rozwiązanie bardzo drogie, ponieważ wiąże się przede wszystkim ze zmianą konstrukcji więźby dachowej i obliczeń konstrukcyjnych, sposobu posadowienia słupów podtrzymujących, zwiększeniem fundamentów pod wystającą część dachu, warstwami dodatkowej powierzchni dachu (ociepleniem, izolacją wodną, orynnowaniem, pokryciem dachowym, obróbkami blacharskimi itp.). Koszt takiego rozwiązania będzie bardzo duży, nie wspominając o prawdopodobieństwie wystąpienia dodatkowych problemów wykonawczych, które mogą się pojawić podczas wykonywania tej zmiany. Dodatkowym negatywem takiej zmiany jest bardzo duże ograniczenie wpadającego do salonu naturalnego światła słonecznego. Wydłużenie dachu bowiem zacieni w bardzo dużej mierze wnętrze i to w części, w której mieszkańcy przebywają najwięcej. O ile w upalne dni może się to wydawać bardzo dobrym rozwiązaniem, o tyle w polskim jeszcze zimnym klimacie, w ciemne dni jesienne lub zimowe będzie to po prostu depresyjne dla mieszkańców.
Drugi sposób, to dobudowanie do istniejącej konstrukcji zaprojektowanego budynku zadaszenia. Dostawienie dodatkowego zadaszenia do istniejącej belki nadprożowej, nie będzie naruszało nam konstrukcji, dzięki czemu unikniemy zbędnych kosztów przy adaptacji projektu typowego i nowych obliczeń konstrukcyjnych. To dodatkowe zadaszenie może być stałe z dachem zacieniającym lub z dachem przeźroczystym, dzięki czemu nie ograniczymy dostępu światła słonecznego do wnętrza, a zabezpieczymy się przed opadami. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również dostawiona pergola z rozsuwanym dachem, który w ciemne, pochmurne dni możemy złożyć, nie ograniczając również dostępu do naturalnego nasłonecznienia. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać poprzez dodatkowe zadaszenie, czy ochronę przed opadami, czy tylko przed słońcem. Niezależnie od tego na jakie dobudowane zadaszenie się zdecydujemy, będzie to o wiele tańsze i prostsze rozwiązanie, niż przebudowywanie całej konstrukcji dachu. Zwłaszcza, że takie dobudowane zadaszenie pod konstrukcją istniejącego dachu możemy wykonać samodzielnie, w późniejszym etapie, w miarę dopływu dodatkowej gotówki. Wybór należy do Państwa.
Zobacz pełną prezentację: projekt domu Domena 124 C2
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.