Projekt domu Dom przy rubinowej 3 jest to bardzo lubiany wśród polskich inwestorów projekt, którego popularność wynika przede wszystkim z wygody użytkowania wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Jest to bowiem rozległy i rozbudowany dom parterowy o dużej powierzchni zabudowy.
Oczywiście można by wymieniać bardzo dużo zalet domu parterowego, jednak ze względu na jego dużą powierzchnię zabudowy (co pociąga również olbrzymią powierzchnię dachu), taka parterówka może okazać się budynkiem bardzo drogim. Bardzo kosztowne będą przede wszystkim jego fundamenty, zaprojektowany w tym przypadku rozległy strop żelbetowy, jak również konstrukcja dachowa.
Istnieje jednak wiele możliwości na obniżenie kosztów budowy tego domu. O ile z fundamentami będzie nam ciężko coś zrobić, to stosunkowo dużo pieniędzy możemy zaoszczędzić na zamianie stropu żelbetowego na konstrukcje lżejszą. Oryginalna dokumentacja zakłada strop żelbetowy, zbrojony tradycyjnie prętami stalowymi, natomiast konstrukcja więźby dachowej to zwykła konstrukcja z drewna docinanego przez cieśli na budowie.
Na forach internetowych i w grupach skupiających inwestorów budujących Dom przy rubinowej 3 można wyczytać lekkie rozczarowania, że na strop żelbetowy według oryginalnej dokumentacji potrzeba aż 3,5 tony stali zbrojeniowej, co pociąga za sobą olbrzymie koszty inwestycyjne. Jednak wszyscy zainteresowani projektem powinni być świadomi, że ilość tej stali można zmniejszyć nawet o 1,5 tony poprzez rezygnację ze stropu żelbetowego i jego zamianę na przykład na strop TERIVA lub inną lekką konstrukcję. Ze względu też na bardzo rozbudowaną konstrukcję dachu o dużej rozpiętości, szczególnie dobrym rozwiązaniem jest zamiana na strop zintegrowany z konstrukcją więźby dachowej zrealizowanej z wiązarów. Tego typu wiązary dachowe zintegrowane ze stropem można zamówić w wyspecjalizowanych firmach oferujących tego typu bardzo mocne i bardzo dobre jakościowo konstrukcje dachowe. Koszt konstrukcji dachowej z wiązarów na ten konkretnie budynek, to w zależności od dostawcy pomiędzy 36 a 46 tysięcy zł (jak zapewniają forumowicze otrzymujący ofertę od firm wykonawczych). Takie rozwiązanie bardzo drastycznie wpływa na obniżenie ilości koniecznej do budowy stali zbrojeniowej i betonu, ponieważ nie trzeba wykonywać żelbetowych słupków kolankowych, ani wieńca pod murłatę. Natomiast sama konstrukcja dachu z wiązarów odznacza się niewspółmiernie większą wytrzymałością jak i lepszą jakością wykonania w stosunku do więźby tradycyjnej. Przy więźbie tradycyjnej nigdy nie mamy pewności, że dostarczone drzewo jest odpowiednio wysuszone, odpowiednio docięte i prawidłowo złączone w konstrukcji całej więźby. Wiązary z kolei są realizowane całkowicie w suchej, zamkniętej fabryce, gdzie poszczególne elementy są cięte komputerowo i łączone za pomocą specjalistycznych łączników. W związku z tym, jakość ich wykonania jest bardzo wysoka. Mamy tu więc nie tylko oszczędności pieniędzy, ale również zyskujemy gwarancję jakości wykonania.
Należy jednak pamiętać, że rezygnacja ze stropu żelbetowego jest to bardzo poważna zmiana konstrukcyjna w projekcie, która powinna być wykonana już na etapie adaptacji projektu. Oczywiście można tego dokonać już podczas budowy, ale koniecznie w uzgodnieniu z kierownikiem budowy, który dokona odpowiednich wpisów w dziennik budowy i zadba o dokumentację zamienną (w kwestii zmian na stropie i konstrukcji więźby dachowej).
W przypadku projektu Dom przy rubinowej 3 naprawdę warto się nad tym zastanowić, ponieważ koszty wykonania stropu i dachu mogą niejednego inwestora nieprzyjemnie zaskoczyć.
Przy zakupie dokumentacji projektowej Dom przy rubinowej 3 zapytajcie czy jest możliwość adaptacji tego projektu polegającej na likwidacji stropu żelbetowego i zamiany konstrukcji więźby dachowej na wiązary. Wraz z projektem otrzymacie odpowiednie zgody, wytyczne i pomoc w adaptacji projektu w zależności od lokalizacji budowy.
Zobacz projekt i zapytaj o możliwości adaptacji z tymi zmianami w Twojej lokalizacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.