Przedstawiamy Państwu kolejny z bardzo popularnych projektów domów serii Miarodajny. Jest to fantastyczna seria projektów o prostej bryle, symetrycznych dachach dwuspadowych i w założeniu prostych w budowie. Część projektów tej serii faktycznie spokojnie można określić jako tanie i proste w budowie. Jednak część z nich jest już niestety nieco "wyrośnięta", co strasznie zwiększa koszty budowy.
Jednym z takich projektów jest właśnie projekt domu C333b Miarodajny - Wariant II. Inwestor szukający projektu widzi tylko na wizualizacji bardzo zgrabny domek, wyglądający na mały, widzi wspaniałe, przestronne pomieszczenia i powierzchnię użytkową o wartości 96,40 m2. Wszystko to bardzo wprowadza w błąd. Jeżeli bowiem zsumujemy całość powierzchni podłogi wszystkich pomieszczeń na parterze i poddaszu, to otrzymamy wartość 170,01 m2, a do tego trzeba jeszcze dodać w sumie piękną przestrzeń otwartej antresoli nad salonem. Oznacza to, że pomimo pozorów, ten budynek jest po prostu duży jak na najczęściej pożądane standardy powierzchniowe.
Wniosek jest z tego taki, że przy wyborze projektu i określaniem kosztów budowy nigdy nie kierujmy się podawaną powierzchnią użytkową. Wartość ta zawsze wprowadza w błąd i może doprowadzić nas do zupełnie nieprawidłowej oceny projektu.
Na przykładzie omawianego projektu C333b Miarodajny - Wariant II, powierzchnia użytkowa była brana pod uwagę bez poddasza użytkowego, bez pom. gosp., bez kotłowni itp. więc nie oddaje w żaden sposób faktycznego rozmiaru budynku.
Jedyną powierzchnią, na jaką powinniśmy zwracać uwagę jest powierzchnia netto, a najlepiej (niestety rzadko podawana przez autorów projektów) powierzchnia po podłodze. Dzięki niej będziemy dokładnie wiedzieć jaki metraż mieszkalny uzyskamy faktycznie i za co trzeba będzie zapłacić. Żaden wykonawca nie wycenia kosztów realizacji domu na podstawie powierzchni użytkowej, tylko powierzchni netto / po podłodze. Ewentualnie wycenia również budynek po powierzchni całkowitej, czyli po zewnętrznym obrysie ścian każdej z kondygnacji.
W przypadku projektu C333b Miarodajny - Wariant II nie możemy więc mówić, że jest to mały domek o powierzchni użytkowej 96,40 m2, ponieważ cała konstrukcja mieści jeszcze olbrzymią przestrzeń na poddaszu, którą przede wszystkim trzeba ocieplić, wykończyć i wyposażyć w instalacje. Nawet jeżeli nie planujemy od razu adaptacji poddasza, to musimy w nim uwzględnić wiele drogich elementów, których nie unikniemy od razu. Po pierwsze trzeba przy tym budynku zrealizować wielkie, rozłożyste fundamenty, ponieważ budynek ma powierzchnię zabudowy aż 151,30 m2. Po drugie trzeba od razy wykosztować się na izolację całego, rozłożystego dachu i uwzględnić większe źródła ciepła (które dadzą radę ogrzać tak wielką dodatkową przestrzeń (przy ewentualnej późniejszej adaptacji poddasza).
W związku z powyższym, jeżeli zależy nam na budynku niewielkim do 100 m2 powierzchni mieszkalnej, to wybierzmy taki, który ma jak najmniejszą powierzchnię zabudowy (w przypadku projektu z poddaszem), jak najmniejszą powierzchnię po podłodze (weźcie pod uwagę wszystkie pomieszczenia) i nie będzie się odznaczał jakąś wielką, niewykorzystaną powierzchnią pod dachem (najlepiej jak najbardziej prostym i o jak najmniejszych połaciach).
Projekt C333b Miarodajny - Wariant II jest jednak idealnym rozwiązaniem dla bardzo dużej rodziny, wielopokoleniowej lub rodziny intensywnie rozwijającej się. Najlepiej jeżeli jest to rodzinna 5-7 osobowa. W przeciwnym razie po odejściu dzieci z domu, budynek ten pozostanie dla rodziców po prostu niepotrzebnie za duży.
Zobacz pełną prezentację projektu C333b Miarodajny - Wariant II.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.