Pytanie od klienta:
Jestem zainteresowana projektem domu Madras 2G. Moje pytanie to, czy jesteście Państwo w stanie zaadaptować ten projekt pod pompę ciepła gruntowa, ogrzewanie podłogowe i fotowoltaike. Czy ten dom jest w stanie być zaadaptowany pod profil energooszczędny lub energo plus?
W kwestii adaptacji projektu Madras 2G na projekt wysoce energooszczędny można stwierdzić, że tak naprawdę należałoby oprócz zaopatrzenia go w nowoczesne systemy instalacyjne takie jak pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe, czy fotowoltaika powinno się wprowadzić parę niewielkich zmian konstrukcyjnych, które z pewnością bardzo podniosłyby parametry energooszczędne tego projektu.
Po pierwsze, patrząc ogólnie na ten projekt, projekt ma niewątpliwie bardzo ważną zaletę, że jest domem prostym, o regularnym kształcie na rzucie prostokąta i posiada prosty dach dwuspadowy. Cała bryła jest bardzo zgrabna, zwarta i z pewnością będzie energooszczędna.
Pewną przeszkodą w drastycznym obniżaniu energooszczędności jest niestety duży, dwustanowiskowy garaż, który w pierwowzorze dokumentacji jest integralną częścią budynku pod względem instalacji, ogrzewania, ocieplenia itp. Tak naprawdę budując go wg pierwotnych założeń niestety narażamy się na bardzo duże kolosalne i w sumie zupełnie niepotrzebne koszty budowy garażu w standardzie części mieszkalnej.
Jeżeli zależy nam na drastycznym zwiększeniu parametrów energetycznych tego budynku, to zdecydowanie proponuje się odłączenie energetyczne całej części dobudowanego garażu wraz ze strychem nad garażem od reszty części mieszkalnej. Można to zrobić następującymi zabiegami:
- ocieplenie ściany łączącej część mieszkalną z częścią garażową od wewnątrz garażu i strychu;
- rezygnacja ocieplenia zewnętrznego dobudowanej części garażowej i strychu;
- rezygnacja z ocieplenia połaci dachowych dobudowanej części garażowej i strychu;
- rezygnacja ze wszelkich warstw podłogowych w garażu i poprowadzenie kostki brukowej z podjazdu jako podłogi w garażu;
- rezygnacja z instalacji ogrzewania w garażu i na strychu;
- wykończenie ścian wewnętrznych garażu płytami gipsowymi zamiast tynkami mokrymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.