Z doświadczenia wiemy, że wybór projektu to wbrew pozorom bardzo ciężka sprawa. Niby wydaje się że nic prostszego jak pooglądać gotowe katalogi z projektami domów i wybrać ten, który w układzie pomieszczeń i pięknie zrobionej wizualizacji najbardziej nam odpowiada. Nic bardziej mylnego. Przy wyborze projektu musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników, z których najważniejszym są lokalne wymogi zabudowy określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku MPZP na danym terenie, określone w wydanych przez lokalny urząd Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Przestrzennego WZIZT.
To te dokumenty praktycznie determinują nam wygląd, kształt i bryłę budynku. MPZP lub WZIZT określają bowiem szereg parametrów dopuszczonej na danym terenie zabudowy takich jak: powierzchnię zabudowy, wysokość budynku, rodzaj i kąt nachylenia dachu i wiele innych.
Ponadto, wybór projektu jest zdeterminowany przez kształt, nachylenie i rozmiary naszej działki. To one tak naprawdę w połączeniu z MPZP (lub WZIZT) decydują o tym, jaki projekt możemy wybrać na naszą działkę. Ponadto, obszar naszej działki może być ograniczony poprzez obowiązujące przepisy dotyczące minimalnych odległości od granic działki, sąsiednich zabudowań itp.
W związku z powyższym, zanim zaczniemy poszukiwania projektu, to zapoznajmy się dokładnie z lokalnymi wymogami zabudowy, jakie panują na naszej działce i jakie ograniczenia stawia przed nami konkretna działka. Wiedzę tą zdobędziemy z dokumentów, które będziemy mogli uzyskać w lokalnym Urzędzie Gminy lub Miasta, na terenie którego planujemy budowę. Należy więc się tam udać i uzyskać następujące dokumenty:
(1)
Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego MPZP
(lub w przypadku jego braku na danym obszarze należy się postarać o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu WZIZT)
(2)
Mapa zasadnicza
(pokazująca usytuowanie mediów na działce i okolicy)
(3)
Mapa ewidencyjna
(pokazująca dokładne granice działek - szczególnie przydatna w określaniu dostępu do drogi publicznej)
(4)
Opisowe wymiary zewnętrze działki
(szczególnie przydatne w przypadku zeskanowania map w złej skali)
Powyższe dokumenty i informacje można uzyskać w lokalnym Urzędzie Gminy lub Miasta, na terenie którego planujemy budowę. Należy je zdobyć jeszcze przed wyborem projektu, ponieważ dadzą one nam informację o wszelkich ograniczeniach jakie nakłada się na naszą przyszła zabudowę.
Warto zaznaczyć, że każdy region w Polsce może mieć zupełnie inne ograniczenia, bezcelowe jest ich porównywanie i po prostu trzeba się do nich dostosować z projektem.
Nie wolno kupować projektu typowego bez wstępnej analizy powyżej wymienionych dokumentów. Może się bowiem okazać na etapie adaptacji, że zakupiony projekt absolutnie nie nadaje się na naszą działkę, nie spełnia lokalnych wymogów zabudowy i będzie problem z jego zwrotem.
Dokumenty, o których mowa powyżej można również przekazać do naszego biura sprzedaży projektów, które bezpłatnie przeprowadzi BEZPŁATNĄ analizę wybranego przez Państwa projektu w kontekście konkretnej działki i lokalnych wymogów zabudowy. Ewentualnie przedstawimy Państwu szereg projektów idealnie dopasowanych do Państwa życzeń, marzeń i oczywiście do konkretnej działki. Przedstawimy te najlepsze dokumentacje w Polsce, najbardziej sprawdzone, dobrze sporządzone, z którymi nie będzie żadnych problemów, ani na etapie adaptacji, ani na etapie wykonawstwa. Ponadto, zwrócimy uwagę na te projekty najbardziej energooszczędnie, tanie w eksploatacji, ale przede wszystkim tanie w budowie, przy których istnieje małe prawdopodobieństwo kosztownych niespodzianek i nieplanowanych kosztów inwestycji. Przedstawimy plusy i minusy każdego z polskich projektów typowych. Zachęcamy więc do kontaktu z naszym Biurem Sprzedaży i przesyłania nam mailowo wyżej wskazanych dokumentów do analizy działki i projektu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza. Pojawi się on na stronie zaraz po autoryzacji przez administratora zgodnie naszą polityką prywatności i ogólnymi zasadami etyki.